На 26 октомври е един от най-тачените празници у нас - денят на Св. великомъченик Димитрий Мироточиви
Св. вмчк Димитрий живял през III в. в Солун. Баща му бил градоначалник, но тайно изповядвал Христовата вяра. От-рано възпитал сина си да живее според християнските добродетели, а когато момчето пораснало и било готово да разбере Божието слово, го кръстили. След смъртта на родителите си Димитрий бил назначен за градоначалник и бил приет от жителите на Солун с голяма радост и почит. Вместо да преследва християните, както му било поръчано от импоратор Диоклетиан, той започнал открито и пред всички да изповядва и слави името на Спасителя.
През есента на 306 г. новият източен император Галерии отишъл в Солун и щом научил, че градоначалникът проповядва Божието слово, заповядал да го хвърлят в тъмница.
Любимо занимание на императора били гладиаторските борби. Имал си любим борец - Лий и много обичал да гледа как той умъртвявал противниците си като ги хвърлял върху остри копия или в клетките на изгладнели животни. Дошъл редът на един момък християнин, наречен Нестор (неговата памет Църквата тачи на 27 октомври), да се изправи срещу Лий. Нестор отишъл в килията на Димитрий, а той го благословил. Младежът успял да пребори Лий. Императорът се разгневил и заповядал да убият Нестор и Димитрий.
Върху гроба на Димитрий бил построен малък храм, където ставали много чудеса. След години съборили малката църква, за да издигнат по-голяма и тогава богомолците открили нетленните мощи на Св. Димитрий. Положили ги в сребърен ковчег, а от тях потекло миро. Затова Св. Димитрий се нарича още Мироточиви. По-късно култът към Св. вмчк Димитрий бил пренесен в Тракия и Македония, а българи и гърци започнали да си оспорват покровителството на светеца. Днес той е почитан като патрон на славянството.
Според народния календар с Димитровден приключва есенният селскостопански цикъл. Завършват и 12-те магически дни, през които се изпълнявали различни ритуали за умиротворя-ване на зли духове и ка-раконджули. Народът смята, че с „Митровден" иде зимата и след него вече се чака първият сняг. Има поверие, че ако в нощта срещу празника луната е пълна, ще има много сняг и следващата година ще е плодородна.
Именници:
Димитър, Димитрина, Митко, Митьо,
Димo, Димчо, Димка, Димaнa
ДИМИТРОВСКАТА ТРАПЕЗА НЕ МОЖЕ БЕЗ ПЕРНАТО, ТИКВА И ЦАРЕВИЦА
Традиционни гозби за трапезата на Димитровден са яхния от петел (ако именникът е мъж) или от кокошка (ако е жена), овчи курбан, ов-нешки гювеч, печени ябълки, сладка пита, рачел от тиква, пестил, варена царевица.
Няма коментари:
Публикуване на коментар